یکشنبه , ۱۵ تیر ۱۳۹۹

فشل و فشلیسم؛‌ همه‌گیر مثل وبـا

کارگراف روز گذشته رییس کل بانک مرکزی به تندی از خودروسازان کشور انتقاد کرد. عبدالناصر همتی خودرو سازی کشور را فشل خواند. در مقابل  انجمن خودروسازان سخنان او را “عوامفریبانه” خواند.
رییس کل بانک مرکزی روز گذشته در انتقاد از وضعیت صنعت خودرو گفت: «خودروسازان در طول سال‌های گذشته بار‌ها نقدیندگی جدید دریافت کردند، اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده که حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بودند.»
به گفته همتی “من سال گذشته اعلام کردم که چهار هزار میلیارد تومان نقدیندگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدیندگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد تنها با این شرط که پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می‌دهند، اما در عمل هیچ یک از آن‌ها این تعهد را قبول نکردند.”
او در ادامه این سوال را مطرح کرد که ” این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه پیدا کند.”
سخنان همتی با واکنش تند خودروسازان روبه رو شد. آن‌ها نشست خبری ترتیب دادند تا به رییس کل بانک مرکزی پاسخ دهند!
احمد میرخانی رشتی مشاور انجمن خودروسازان در این باره گفت: «مگر بانک مرکزی فشل نیست که حالا صنعت خودرو را فشل می‌داند؟»
او سخنان رییس کل بانک مرکزی را “عوامفریبانه” خواند و افزود: «بانک مرکزی نتوانست نرخ تورم، نقدینگی و نرخ ارز را کنترل کند، بانک مرکزی باعث شد که خودروسازان به این روز بیفتند؛ اگر خودروسازی فشل است اول باید بانک مرکزی فشل بودنش را برطرف کند.»
در کنار میرخانی، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان نیز با بیان اینکه سال گذشته هر کدام از شرکت‌های بزرگ خودروساز ۷ تا ۸ هزار میلیارد زیان داشته‌اند، گفت: «طی ۶ ماهه امسال نیز هر کدام از این شرکت‌ها ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان زیان دیده‌اند.»
او افزود: «آقای همتی باید پاسخ دهد که اگر تولید خودرو در کشور متوقف شود قادر به تامین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار ارز برای واردات خودرو خواهد بود یا خیر.»

اما با در نظر گرفتن اظهارات طرفین و با نگاهی به معنای کلمه فشل (فشل . [ ف َ ] (ع ص ) مرد بددل و ترسنده و سست(لغت نامه دهخدا)) به راحتی میتوان دریافت، فشل چیست و کجاست؟

واقعیات امروز اقتصاد و صنعت کشور گویای این مطلب است که فشل و فشلیسم زاییده و پرورش یافته کسانیست که دیریست در این مملکت مدیریت کرده و می‌کنند، البته منهای اندک مدیران و کارشناسانی که در این وانفسا گوشه عزلت پیش گرفته‌اند و عطای آن را به لقایش بخشیده‌اند، قصد و بنای جسارت بر ساحت مسئولین کشور نداریم اما میتوانید حتی یک مورد از ارکان دولتی و غیر دولتی غیر فشل در این دیار کشف کنید!؟ جناب همتی و آقایان خودروساز و مسئولین محترم، دعوای حیدری ، نعمتی امروز شما دردی را دوا نمیکند لااقل بر روی زخم کهنه مردم نمک نپاشید اصلا خودروسازی فشل مابقی امور چه؟ تکلیف آموزش،‌بهداشت،‌اقتصاد، محیط زیست، فرهنگ، ورزش و … را چه کسی روشن میکند که فشل است یا نه؟

آقایان و خانم های مسئول، استرات‍‍ژی و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت کاربردی و نه کاغذ حرام کن کجاست؟ کدام برنامه برای امور کشور در شرایط عادی ، بحرانی، تحریمی و غیر تحریمی بصورت شفاف ارایه شده است تا عموم مردم بدانند نقشه راه چیست؟ کیست که نداند این کشور در همه زمینه‌ها بصورت اتو پایلوت اداره می‌شود و امروزمان را فردا میکنم بلکه فرجی شود. اصلا همین فردا فرجی حاصل شد و همه آمدند برای مذاکره و سرمایه گذاری و … برنامه عملیاتی ما کجاست و چه کسانی آن را نوشته و تعهد کرده‌اند؟ چرا خودمان را گول می‌زنیم و تقصیر را به گردن هم می‌اندازیم. همه مقصریم منتهی شجاعت بیان نداریم. در خوشبینانه ترین حالت، حب جاه و مقام اجازه سپردن امور به متخصصان متعهد را نمیدهد و در بدیینانه‌ترین حالت حفظ منافع نامشروع فردی و جمعی، فشل زاییده جامعه و مسئولین نخبه کش است. کلمه فشل به تنهایی معنا ندارد و مصداق بازر جمله معروف ” همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید” است، بدون شک اگر مرحوم دهخدا در دوره ما می‌زیست، در معانی واژه فشل تجدید نظر می‌کرد: (فشل . [ ف َ ] (ع ص ) ناکارآمد،‌ زیان‌بار، حاصل نخبه‌کشی، منتج به اختلاس و بی قانونی، غیر متعهد، همه گیر مثل وبـا…)

همچنین ببینید

پیش فروش تابستانه ایران خودرو در راه است

مقیمی جزئیات جدیدی از طرح پیش‌فروش تابستانه ایران‌خودر اعلام کرد به گزارش کارگراف، فرشاد مقیمی …

۷ نظر

 1. با سلام. مطلب درست و به جایی بود. ممنون

 2. در ایجاد و تداوم شرایط وخیم اقتصادی کشور بانک مرکزی خود متهم ردیف اول است . از بی تدبیری و آشفتگی و شتابزدگی در تصمیم گیری ها تا ضعف در حفظ ذخایر که دولت هروقت اراده کرده از آن ها برداشته ،طوری که دیگر بانک دولت شده و…

 3. باید پسوند فامیلی برخی از این اقایان و مدیران را فشل‌آبادی یا فشل زاده گذاشت.

 4. وزیر صنعت گفته همتی باید ثابت کنه خودروسازی فشله.! عجب پاسخ دندان شکنی!! از وزیر محترم صنعت توقع این همه خشونت رو نداشتیم. 🙂

 5. آقا جمع کنید تو رو خدا این بساط رو همتون سر و ته یه کرباسید.

 6. سیستم صنعتی هر کشور تابعی از سیستمهای اقتصادی ، بانکی ، آموزشی ، فرهنگی ، سیاسی ، مدیریتی ، بازرگانی و …. آن کشور است. جای تعجب است که رئیس مهمترین نهاد سیاستگذاری پولی ، مالی و اقتصاددی کشور فاقد دیدگاه سیستمی به مسائل کلان کشور است و ناگهان بخشی از سیستم صنعتی کشور را به فشل بودن متهم می کند . حکایت ایشان حکایت قلبی بیمار است که قادر به رساندن خون به اعضای بدن نیست و ضعف و بیماری و ناتوانی تمام بدن را در گیر کرده اما ناگهان در مقام مغزی متفکر یکی از انگشتان دست را به ناتوانی و ضعف متهم می نماید. تنها تفاوت خودروسازان و بانک مرکزی در فشل بودن آن است که از خط تولید خودروسازان کالایی بیرون می آید که هر سال به ارزش آن افزوده می شود اما از خط تولید بانک مرکزی ، ریالی بیرون می آید که هر ساله از ارزش آن کاسته می شود. اتهام خودروسازان اگر فشل بودن باشد اتهام بانک مرکزی افشال فی الارض است. بنابراین حق آن است که این مسئول محترم به جرم افشال فی الارض به فشل آباد تبعید شوند.

  بانک مرکزی به خودروسازان گفتا فشلید
  هر لحظه به دام دگری افتید و شلید
  گفتند بله هر آنچه گویی هستیم
  اما شما برای اقتصاد ایران عجلید !!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *