یکشنبه , ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

فشل و فشليسم؛‌ همه‌گير مثل وبـا

كارگراف روز گذشته رییس کل بانک مرکزی به تندی از خودروسازان کشور انتقاد کرد. عبدالناصر همتی خودرو سازی کشور را فشل خواند. در مقابل  انجمن خودروسازان سخنان او را “عوامفریبانه” خواند.
رییس کل بانک مرکزی روز گذشته در انتقاد از وضعیت صنعت خودرو گفت: «خودروسازان در طول سال‌های گذشته بار‌ها نقدیندگی جدید دریافت کردند، اما نه تنها بهبودی در عملکردشان به وجود نیامده که حتی از انجام تعهداتشان نیز ناتوان بودند.»
به گفته همتی “من سال گذشته اعلام کردم که چهار هزار میلیارد تومان نقدیندگی ریالی و ۸۴۴ میلیون یورو نقدیندگی ارزی در اختیار خودروسازان قرار خواهیم داد تنها با این شرط که پس از یک سال تعهد بدهند که این مبلغ را پس می‌دهند، اما در عمل هیچ یک از آن‌ها این تعهد را قبول نکردند.”
او در ادامه این سوال را مطرح کرد که ” این خودروسازی فشل تا چه زمانی باید به همین شکل ادامه پیدا کند.”
سخنان همتی با واکنش تند خودروسازان روبه رو شد. آن‌ها نشست خبری ترتیب دادند تا به رییس کل بانک مرکزی پاسخ دهند!
احمد میرخانی رشتی مشاور انجمن خودروسازان در این باره گفت: «مگر بانک مرکزی فشل نیست که حالا صنعت خودرو را فشل می‌داند؟»
او سخنان رییس کل بانک مرکزی را “عوامفریبانه” خواند و افزود: «بانک مرکزی نتوانست نرخ تورم، نقدینگی و نرخ ارز را کنترل کند، بانک مرکزی باعث شد که خودروسازان به این روز بیفتند؛ اگر خودروسازی فشل است اول باید بانک مرکزی فشل بودنش را برطرف کند.»
در کنار میرخانی، احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان نیز با بیان اینکه سال گذشته هر کدام از شرکت‌های بزرگ خودروساز ۷ تا ۸ هزار میلیارد زیان داشته‌اند، گفت: «طی ۶ ماهه امسال نیز هر کدام از این شرکت‌ها ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان زیان دیده‌اند.»
او افزود: «آقای همتی باید پاسخ دهد که اگر تولید خودرو در کشور متوقف شود قادر به تامین ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار ارز برای واردات خودرو خواهد بود یا خیر.»

اما با در نظر گرفتن اظهارات طرفين و با نگاهي به معناي كلمه فشل (فشل . [ ف َ ] (ع ص ) مرد بددل و ترسنده و سست(لغت نامه دهخدا)) به راحتي ميتوان دريافت، فشل چيست و كجاست؟

واقعيات امروز اقتصاد و صنعت كشور گوياي اين مطلب است كه فشل و فشليسم زاييده و پرورش يافته كسانيست كه ديريست در اين مملكت مديريت كرده و مي‌كنند، البته منهاي اندك مديران و كارشناساني كه در اين وانفسا گوشه عزلت پيش گرفته‌اند و عطاي آن را به لقايش بخشيده‌اند، قصد و بناي جسارت بر ساحت مسئولين كشور نداريم اما ميتوانيد حتي يك مورد از اركان دولتي و غير دولتي غير فشل در اين ديار كشف كنيد!؟ جناب همتي و آقايان خودروساز و مسئولين محترم، دعواي حيدري ، نعمتي امروز شما دردي را دوا نميكند لااقل بر روي زخم كهنه مردم نمك نپاشيد اصلا خودروسازي فشل مابقي امور چه؟ تكليف آموزش،‌بهداشت،‌اقتصاد، محيط زيست، فرهنگ، ورزش و … را چه كسي روشن ميكند كه فشل است يا نه؟

آقايان و خانم هاي مسئول، استرات‍‍ژي و برنامه هاي بلند مدت و كوتاه مدت كاربردي و نه كاغذ حرام كن كجاست؟ كدام برنامه براي امور كشور در شرايط عادي ، بحراني، تحريمي و غير تحريمي بصورت شفاف ارايه شده است تا عموم مردم بدانند نقشه راه چيست؟ كيست كه نداند اين كشور در همه زمينه‌ها بصورت اتو پايلوت اداره مي‌شود و امروزمان را فردا ميكنم بلكه فرجي شود. اصلا همين فردا فرجي حاصل شد و همه آمدند براي مذاكره و سرمايه گذاري و … برنامه عملياتي ما كجاست و چه كساني آن را نوشته و تعهد كرده‌اند؟ چرا خودمان را گول مي‌زنيم و تقصير را به گردن هم مي‌اندازيم. همه مقصريم منتهي شجاعت بيان نداريم. در خوشبينانه ترين حالت، حب جاه و مقام اجازه سپردن امور به متخصصان متعهد را نميدهد و در بديينانه‌ترين حالت حفظ منافع نامشروع فردي و جمعي، فشل زاييده جامعه و مسئولين نخبه كش است. كلمه فشل به تنهايي معنا ندارد و مصداق بازر جمله معروف ” همه چيزمان به همه چيزمان مي‌آيد” است، بدون شك اگر مرحوم دهخدا در دوره ما مي‌زيست، در معاني واژه فشل تجديد نظر مي‌كرد: (فشل . [ ف َ ] (ع ص ) ناكارآمد،‌ زيان‌بار، حاصل نخبه‌كشي، منتج به اختلاس و بي قانوني، غير متعهد، همه گير مثل وبـا…)

همچنین ببینید

مروری بر صنعت خودرو در سال ۹۸ / از بگیر و ببند و ورشکستگی تا افزایش تیراژ

سال ۹۸ برای صنعت خوردوسازی کشور، سالی سخت و پر از بالا و پایین بود. …

7 نظر

 1. م. امانی

  با سلام. مطلب درست و به جایی بود. ممنون

 2. در ایجاد و تداوم شرایط وخیم اقتصادی کشور بانک مرکزی خود متهم ردیف اول است . از بی تدبیری و آشفتگی و شتابزدگی در تصمیم گیری ها تا ضعف در حفظ ذخایر که دولت هروقت اراده کرده از آن ها برداشته ،طوری که دیگر بانک دولت شده و…

 3. استاد کار

  باید پسوند فامیلی برخی از این اقایان و مدیران را فشل‌آبادی یا فشل زاده گذاشت.

 4. وزیر صنعت گفته همتی باید ثابت کنه خودروسازی فشله.! عجب پاسخ دندان شکنی!! از وزیر محترم صنعت توقع این همه خشونت رو نداشتیم. 🙂

 5. آقا جمع کنید تو رو خدا این بساط رو همتون سر و ته یه کرباسید.

 6. سيستم صنعتي هر كشور تابعي از سيستمهاي اقتصادي ، بانكي ، آموزشي ، فرهنگي ، سياسي ، مديريتي ، بازرگاني و …. آن كشور است. جاي تعجب است كه رئيس مهمترين نهاد سياستگذاري پولي ، مالي و اقتصاددي كشور فاقد ديدگاه سيستمي به مسائل كلان كشور است و ناگهان بخشي از سيستم صنعتي كشور را به فشل بودن متهم مي كند . حكايت ايشان حكايت قلبي بيمار است كه قادر به رساندن خون به اعضاي بدن نيست و ضعف و بيماري و ناتواني تمام بدن را در گير كرده اما ناگهان در مقام مغزي متفكر يكي از انگشتان دست را به ناتواني و ضعف متهم مي نمايد. تنها تفاوت خودروسازان و بانك مركزي در فشل بودن آن است كه از خط توليد خودروسازان كالايي بيرون مي آيد كه هر سال به ارزش آن افزوده مي شود اما از خط توليد بانك مركزي ، ريالي بيرون مي آيد كه هر ساله از ارزش آن كاسته مي شود. اتهام خودروسازان اگر فشل بودن باشد اتهام بانك مركزي افشال في الارض است. بنابراين حق آن است كه اين مسئول محترم به جرم افشال في الارض به فشل آباد تبعيد شوند.

  بانك مركزي به خودروسازان گفتا فشليد
  هر لحظه به دام دگري افتيد و شليد
  گفتند بله هر آنچه گويي هستيم
  اما شما براي اقتصاد ايران عجليد !!!

  • دم شما گرم تحلیل خوبی بود. شعر انتهای مطلب هم بجا و جالب بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *