دوشنبه , ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

خاطره جالب علینقی عـالیخانی از وقت ملاقات برادران خیـامی

کـارگـراف؛ بخشی از خاطرات علینقی عالیخانی( وزیر اقتصاد سال‌های ۴۱ تا ۴۸) به بهانه درگذشت محمود خیامی یکی از برادران بنیانگذار کارخانه ایران ناسیونال

” یک کاری هم که کردم، با تمام فشار کاری که روی من بود و گرفتاری‌هایی که داشتم، صاحبان صنایع را شروع کردم دیدن؛ با اینکه روزها گرفتار کار بودم و همان موقع هم دولت برنامه یک کنفرانس اقتصادی را ریخته بود که هفتم اسفند شروع می‌شد و من باید یک هفته هم آنجا می‌رفتم و در نطق و بقیه برنامه‌ها شرکت می‌کردم، به خاطر تمام گرفتاری‌هایی که داشتم و چون باید به کار خودم می‌رسیدم،‌ وقت ملاقاتی که به صاحبان صنایعی که مایل بودند من را ببینند و من هم مایل بودم آن ها را ببینم می دادم، از ساعت هشت شب شروع می‌شد. وقت آخرین نفر، یک و نیم بعد از نیمه شب بود. اگر خودمان کاری نداشتیم حتما آن‌ها را می دیدم. از نیمه شب تا ساعت دو بعد از نصف شب مطلقا برای صاحبان صنایع بود.

سال‌ها بعد محمود خیـامی که با برادرش می‌خواستند اتوبوس سازی درست بکنند که بعد هم تبدیل شد به اتومبیل سازی خیلی گسترده‌ای، برای من تعریف می‌کرد که برادرم به من گفت ” وزیر اقتصاد ساعت دوازده و نیم به ما وقت داده.» گفتم « خب اینکه وقت خیلی خوبی است، چرا تو داری تعجب می‌کنی؟» گفت « نه، دوازده و نیم ظهر نیست، دوازده و نیم شب است.» با خنده او می‌گفت ما هیچ منتظر نبودیم یک همچین ساعتی برویم.”

منبع: کتاب امنیت و اقتصاد/ خاطرات دکتر علینقی عالیخانی/ به کوشش حسین دهباشی

همچنین ببینید

مروری بر صنعت خودرو در سال ۹۸ / از بگیر و ببند و ورشکستگی تا افزایش تیراژ

سال ۹۸ برای صنعت خوردوسازی کشور، سالی سخت و پر از بالا و پایین بود. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *